Kecskeméti Arborétum

KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Hibrid kékszakáll (Caryopteris x clandonensis)

Az arborétum egyik szép, nyár végén virágzó dísze a kékszakáll. Szárazságtűrő, szétálló ágú bokor csodálatos, élénk kék virágokkal, melyek jól mutatnak az ezüstös levelek előterében. Gyorsan nő, keleti származású fajok hibridje.

Megtalálható: Székelykapu melletti parkolóban, játszótéren, Virágos fák és cserjék körútján több helyen.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Ezüst hárs (Tilia tomentosa)

A szárazság ellen hatékony trükkel védekezik ez a fényigényes szép fa, amely mind a Mediterráneumban, mind hazánkban is őshonos.

A trükk abban rejlik, hogy leveleit sűrűn borítják csillagszőrök, melyek a párologtatást csökkentik. Ráadásul teljes napsütésben csillagszőröktől ezüstös leveleit a Nap felé fordítja, így a fény egy részét is visszaveri. A hazai hársak közül a legszárazságtűrőbb faj!

Virága gyógytea készítésére nem alkalmas, mert a teába belekerülő csillagszőrök allergizálhatnak.

Szép, szabályos koronájú fajtája a ’Szeleste’-hárs. (Ezek a szelestei kastélypark gyönyörű, szabályos példányának utódai.)

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Trombitafolyondár (Campsis radicans)

Észak-Amerika délkeleti részéről származó közismert, szárazságtűrő cserje, a szivarfa rokona. Trombitaszerű lángoló narancssárga virágait a nyár folyamán hosszú időn keresztül gazdagon hozza. Léggyökereivel könnyen kapaszkodik támrendszerre, erre utal a folyondár elnevezés. A helyét érdemes jól megválasztani, mert hamar túlburjánzik, ilyenkor kordában kell tartani (az arborétumi székelykapura is igyekszik felkapaszkodni). Gyökérsarjai révén is gyorsan terjeszkedik.

Megtalálható: székelykapu közelében, a III. Béla körút menti kerítés oszlopaira futva stb.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Mályvacserje (Hibiscus syriacus)

Az idén eddig lehullott 142 mm (!) csapadék mellett már nehéz olyan  növényt találni, amely ne szenvedne a rendkívüli szárazságtól, extrém légköri aszálytól. Még a  mályvacserjéket is megviseli az időjárás, de a félárnyékos helyeken hálásan bontogatják szirmaikat. Ez a cserje a nyugati nyelvterületeken „Sharon rózsája” néven terjedt el. Az eredeti élőhelye Kelet-Ázsiában van, ahol szirmait fogyasztják.

Megtalálható: Virágos fák és cserjék körútja, székelykapus bejárat közelében több helyen stb.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Selyemmirtusz (Lagerstroemia indica)

Kínai selyemvirágfának is hívják.

A nyár második felében nagy tömegben hozza pompás virágait. Fagyérzékeny, de védett, napos fekvésben nagy bokorrá nő és gazdagon virágzik. Számtalan szebbnél szebb fajtája létezik.

Megtalálható: több példány a székelykapu közvetlen közelében.

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában.
Elfogadom a sütik használatát. Adatkezelési tájékoztató