Kecskeméti Arborétum

KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Pompás nyír (Betula maximowicziana)

Pompás színben a pompás nyírek (Betula maximowicziana)! A többi nyírfajhoz hasonlóan gyors növekedésű fafaj, mely Japánból származik. Viszonylag nagy levelei ősszel aranysárgára színeződnek. Az őszi színpompa most veszi kezdetét, érdemes kijönni és megcsodálni!

Megtalálható: Székelykapus bejárat közelében, Színes lombok ösvényén

Bővebben ...

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Amerikai ámbrafa (Liquidambar styraciflua)

Az Észak-kelet amerikai ösvény táblája közelében található pár darab belőle, levelei most kezdtek el lilásra, vörösesre színeződni. Igényes fafaj, mélyrétegű, tápanyagban gazdag, savanyú talajt kíván. Kész csoda, hogy a kedvezőtlen termőhelyen egyáltalán díszlik néhány példány! Hazájában illatos gyantáját gyógyászati célra használják. Ágai paralécesek. Ritka, különleges fának számít itt az Aldöldön.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Ecetszömörce (Rhus typhina)

Észak-Amerikából származó lombhullató cserje vagy kis fa. Nem azonos a mérges szömörcével, de annak rokona, érintése ritkán allergiás reakciókat okoz.

Termése most igazán látványos: a kúpos bugavirágzatból mostanra szemet gyönyörködtető, tűzpiros termések fejlődtek. Hazájában a termését hideg vízbe beáztatják -mint a nálunk a csipkebogyót- és megédesítve rózsaszín, limonádészerű italt készítenek belőle. (Bár allergiát okozhat…) Az indiánok pipázáshoz is használták leveleit, termését.

Ősszel is érdemes szemügyre venni, mert lombszíne csodaszép sárgára, narancsvörösre színeződik.

A képen egy szeldeltlevelű fajtája látható. (Rhus typhina ’Dissecta’)

Megtalálható: Észak-amerikai ösvény, Színes lombok ösvénye, játszótér környéke stb.

Bővebben ...

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Páfrányfenyő (Ginkgo biloba)

Bár nem fenyőnek néz ki, mégis az! Ráadásul lombhullató, melynek aranysárga őszi lombszíne mindig elkápráztatja látogatóinkat. Jelenleg a levelek „színjátszósak”: még helyenként zöldek, de egy részük már aranysárgában pompázik. Kétlaki fa, a magvakat körülvevő magköpeny kellemetlen szagú, ezért közterületre a porzós egyedeket ültetik. Későn fordul termőre (25-35 éves korára), arborétumi példányainkról ezidáig nem derült ki, hogy valamelyik termős-e. Hazájában, Kínában magját pirítva fogyasztják.

Jelentős gyógynövény. Leveleinek hatóanyagai a vérkeringést serkentik, az agy vérellátását fokozzák, így memóriajavító hatása van. Számos készítménye kapható a drogériákban.

Megtalálható: Kelet-ázsiai ösvény elején a bambuszoknál, Színes lombok és Örökzöldek ösvényének kereszteződésében, Kápolna-domb szegélyében.

Bővebben ...

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Hibrid kékszakáll (Caryopteris x clandonensis)

Az arborétum egyik szép, nyár végén virágzó dísze a kékszakáll. Szárazságtűrő, szétálló ágú bokor csodálatos, élénk kék virágokkal, melyek jól mutatnak az ezüstös levelek előterében. Gyorsan nő, keleti származású fajok hibridje.

Megtalálható: Székelykapu melletti parkolóban, játszótéren, Virágos fák és cserjék körútján több helyen.

52 HÉT - 52 NÖVÉNY Kínai mézesfa (Tetradium daniellii / Euodia hupehensis)

Kelet-Ázsiaból származó kis fa, mely nyáron, július végén, augusztus elején hozza illatos, fehér virágait. Kiváló mézelő! (Ez azért is érdekes, mert nyár közepén már nem sok fa virágzik.)

Viszonylag szárazságtűrő, nem túl hosszú életű mutatós fácska, az arborétumok, parkok különleges dísze. Termése már szépen színeződik arborétumunkban is.

Megtalálható: tanösvény mentén, Virágos fák és cserjék körútján

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában.
Elfogadom a sütik használatát. Adatkezelési tájékoztató